Road and Mountain Bike Teams Announced for 2020 UCI World Championships


Amber Neben

USA Cycling has selected the riders that will represent the United States at the 2020 UCI Road World Championships that will take place in Imola, Italy on September 24-27, 2020, as well as the 2020 UCI Mountain Bike World Championships in Leogang, Austria on October 7-11, 2020.

The Team USA UCI Road World Championships Roster:


Individual Time Trial
Women:

Chloe Dygert (Brownsburg, Indiana; TWENTY20)
Amber Neben (Lake Forest, California.; Cogeas–Mettler Cycling Team)
Lauren Stephens (Mesquite, Texas; Team TIBCO Silicon Valley Bank)

Men:

Lawson Craddock (Houston, Texas; EF Education First Pro Cycling)
Brandon McNulty (Phoenix, Arizona; UAE Team Emirates)

Road Race
Women:

Krista Doebel-Hickok (Marina del Rey, California.; Rally Cycling)
Chloe Dygert (Brownsburg, Indiana.; TWENTY20)
Amber Neben (Lake Forest, California.; Cogeas–Mettler Cycling Team)
Coryn Rivera (Newport Beach, California.; Team Sunweb)
Lauren Stephens (Mesquite, Texas; Team TIBCO Silicon Valley Bank)
Tayler Wiles (Fairfax, California.; Trek-Segafredo)
Ruth Winder (Lafayette, California.; Trek-Segafredo)

Men:

Lawson Craddock (Houston, Texas; EF Education First Pro Cycling)
Brandon McNulty (Phoenix, Arizona; UAE Team Emirates)
Sepp Kuss (Durango, Colorado; Team Jumbo Visma)
Neilson Powless (Roseville, California.; EF Education First Pro Cycling)

Schedule

Thursday, September 24: Elite Women’s individual time trial
 Friday, September 25: Elite Men’s individual time trial
Saturday, September 26: Elite Women’s road race
Sunday, September 27: Elite Men’s road race

UCI Mountain Bike World Championships

In addition, the following riders will represent the United States in the Cross-Country and Downhill Mountain Bike races at the 2020 UCI Mountain Bike World Championships in Leogang, Austria on October 7-11, 2020.

The Team USA UCI Mountain Bike World Championships Roster:

Cross-Country
Elite Men:

Keegan Swenson (Park City, Utah; Stan’s-Pivot Pro Team p/b Maxxis)

Elite Women:

Kate Courtney (Kentfield, California.; SCOTT/ SRAM Racing)
Hannah Finchamp (Altadena, California.; Orange Seal Off-Road Team)
Erin Huck (Boulder, Colorado.; Stages Cycling-Scott)
*Lea Davison and Chloe Woodruff have both been nominated to the team, but declined their spots.

U23 Men:

Christopher Blevins (Durango, Colorado.; Specialized Factory Racing)

U23 Women:

Haley Batten (Park City, Utah; Specialized Factory Racing)

Junior Men:

Riley Amos (Durango, Colorado.; Bear Development Team)
Bjorn Riley (Boulder, Colorado.; Bear Development Team)

Junior Women:

Ruth Holcomb (Durango, Colorado.; Bear Development Team)
Madigan Munro (Boulder, Colorado.; Trek Factory Racing)
Haley Randel (Mill Valley, California.; Bear Development Team)

Downhill
Elite Men:

Aaron Gwin (Murietta, Calif.; Intense Factory Racing)
Charlie Harrison (Trabuco Canyon, Calif.; Trek Factory Racing)
Neko Mulally (Pisgah Forest, N.C.; Intense Factory Racing)
Dakotah Norton (Knoxville, Tenn.; Unior Devinci Factory Racing)
Luca Shaw (Hendersonville, N.C.; Santa Cruz Syndicate)

Elite Women:

Mazie Hayden (Pittsfield, Vt.; Defiant Racing)
Anna Newkirk (Riehen, Switzerland; SRAM Young Guns Racing)

Junior Men:

Austin Dooley (Yucaipa, Calif.; Commencal)
Christopher Grice (Brevard, N.C.; Specialized Factory Racing)
Dante Silva (Chula Vista, Calif.)
Matthew Sterling (San Jose, Calif.; Giant Factory Off-Road Team)

Junior Women:

Ella Erickson (Hayden, Idaho)

Schedule

Wednesday, October 7: Team Relay and E-Bike
Thursday, October 8: Junior Women’s and Junior Men’s XCO
Friday, October 9: Downhill Qualifying and U23 Men’s XCO
Saturday, October 10: U23 Women’s, Elite Women’s, and Elite Men’s XCO
Sunday, October 11: All Junior and Elite Downhill Finals